10 rad skutecznego odchudzania dla Ciebie!
Przeczytaj, zapisz, zastosuj w praktyce…
1.Ustal dokładny cel zmiany i wskaźniki sukcesu
Dobrze sformułowany cel wg modelu SMART powinien spełniać 5 warunków i być:
- konkretny i prosty, mierzalny ilościowo i jakościowo, realny do osiągnięcia, umieszczony w czasie. Umieszczając swój cel w czasie podziel go na okres krótkoterminowy np. miesiąca i długoterminowy np. roku.
- Zastanów się co będzie dla Ciebie wskaźnikiem sukcesu, może zamiast cyferek na wadze skupisz się na dopięciu swoich ulubionych jeansów?
2. Opracuj konkretny plan i wyznacz niezbędne działania
Pamiętaj, że dobry plan to taki, który wiążę się z wysiłkiem, ale jednocześnie jest wyzwaniem realistycznym. Zadaje pracę, dostosowaną do Twoich możliwości i ograniczeń, które w chwili obecnej występują. Weryfikuj plan na bieżąco i dostosuj go do swojej rzeczywistości.
3. Monitoruj postępy
Pierwsze drobne sukcesy wzmacniają Twoje poczucie własnej samoskuteczności, dodają Ci pewności siebie, że jesteś w stanie osiągnąć swój cel. Dodatkowo dodają więcej energią do wprowadzania Twoich planów w życie. To wszystko napawa Cię optymizmem, że tym razem osiągniesz to czego pragniesz.
4. Relaksuj się, aby zachować zasoby silnej woli i trenować samodyscyplinę.
Organizm który nie odpoczywa szybciej wyczerpuje zasoby silnej woli. Wystarczy tylko 10-20 minut wyciszenia, relaksu, wykonania ulubionej czynności, aby zwiększyć energię, obniżyć ciśnienie krwi i napięcie mięśniowe, poprawić koncentrację sen i zniwelować poczucie lęku. Silna wola nie jest czymś stałym. Faktem jest, że używanie siły woli wyczerpuje jej zasoby. Pomocne może okazać się unikanie sytuacji, w której wystawiasz swoją silną wolę na próbę. Relaksuj się i redukuj sytuację stresowe, które mogą wpłynąć na siłę woli. Stres wprowadza organizm w tryb walcz lub uciekaj, w którym najczęściej działania są instynktowne i nieracjonalne. Stresując się skupiamy się na efektach krótkoterminowych, bieżących. Możemy podejmować decyzje, których w konsekwencji żałujemy. Działanie dyscypliny opiera się na konsekwentnych zdrowszych i lepszych wyborach, pomimo, gdy coś innego przyniosłoby natychmiastową gratyfikację. Możemy korzystnie wpływać na poziom samodyscypliny poprzez codzienne zachowania i nawyki.
5. Zwiększaj swoją świadomość.
Poszerzaj swoją wiedzę żywieniową, dietetyczną-dodatkowe informacje na ten temat i poszukiwanie najlepszych praktyk związanych z Twoim celem i edukowanie się w tej dziedzinie będzie dawać większą świadomość istoty swoich problemów i śmielej będziesz dokonywać oceny i zmian samego siebie.
6. Podtrzymuj motywację.
Motywacja to tymczasowy stan umysłu, nie jest stała, zmienia się, jej działanie jest tymczasowe, niezależnie od tego, czego dotyczy. Jest to reakcja, emocja. Takie rzeczy się wyczerpują. Istnieją 3 siły, które są napędem motywującym: korzyści, wartości i strach
Przypominaj sobie dlaczego podjąłeś działania… Jakie korzyści dla Ciebie niesie zmiana, jakie wartości dzięki temu możesz zyskać, albo przed czym może Cię to uchronić.
7. Opracuj skuteczne narzędzia zapobiegania powrotom do starych przyzwyczajeń i nawyków.
Wyciągając wnioski z pierwszych potknięć i kontynuując swoje działania szukaj najlepszych metod (procesów), które możesz wykorzystywać w różnych momentach a które zwiększą Twoją szansę na sukces.
8. Nagradzaj się!
Istotną rolę w procesie zmiany odgrywają nagrody jakie sobie będziesz przydzielać w trakcie osiągnięcia postępu, a także wspierające relacje, dzięki którym będziesz czuć, że możesz liczyć w tej zmianie nie tylko na siebie.
Prostą formą nagrody jest samo docenienie siebie za zrealizowanie swojego celu. Innym rodzajem nagrody może być prezent, który sprawisz sobie po osiągnięciu celu albo kupisz sobie za pieniądze, których nie wydajesz na zachowania problemowe.
9. Bądź cierpliwy.
Prawidłowy spadek masy ciała w ciągu tygodnia zakłada redukcję 1% masy ciała w trakcie tygodnia. Etap wprowadzania zmiany i działania trwa zazwyczaj 6 miesięcy. Miej świadomość tego, że im bardziej zakorzeniony i utrwalony jest nawyk, tym więcej czasu i energii będziesz potrzebować, aby go zmienić.
10. Myśl pozytywnie
Myślenie pozytywne sprzyja samodyscyplinie, można to określić nadzieją na najlepsze połączone z przygotowaniami na najgorsze. Trudne chwile są nieodłącznym elementem procesu zmiany. Optymistyczne nastawienie może pomóc zachować dyscyplinę i zaplanowane działania, aby osiągnąć własne marzenia i cele.